Wabalinna kodu

Meist

Wabakohvik loodi Wabalinna majas, mis tegutses aastaid Paides, Tallinna tn 9 ja 11 hoonetes.

Wabalinna maja tekkis kodanikualgatuse korras ja seal olid koos säästva renoveerimise infokeskus, kust sai nõu vanade majade ennistamiseks, Ühendus Weissenstein, mis uuris sügavuti Paide ajalugu, kunstigalerii, mille lõi Paide kunstiklubi. Lisaks katsetati Welopargiga, mis rentis välja vanu taastatud jalgrattaid, käsitöötoaga, anti välja oma ajalehte ja oma raha.

Algselt oli kohvik mõeldud majas tegutsevate vabatahtlike toitlustamiseks talgutel ja muudel üritustel. Tasapisi kujunes sellest alaline, kohalikku, tervislikku ja suures osas taimset toitu pakkuv söögikoht.

Wabalinna maja kinnistuga olid omanikul uued plaanid ja Wabakohvik otsis endale uue kodu.

Nüüdsest tegutseb Wabakohvik Paide vanalinna avastamist ootavas hoovis, Keskväljakult 30 sammu kaugusel punase ukse taga.

Kohvikut peab MTÜ Ühendus Weissenstein, tegemist on sotsiaalse ettevõttega, mille eesmärk on toetada kohalikke kogukondlikke ja kestlikke algatusi. Proovime anda oma parima, et pakutav toit oleks tervislik, võimalikult kohalik, sh maitsva taimetoidu- ja rikkaliku koogivalikuga. Ka ruumide siseviimistluses oleme järginud säästva renoveerimise põhimõtteid: palju taaskasutust, looduslikke materjale, kohaliku ajaloopärandi austamist (Keskväljak 12 maja kohta vaata lähemalt meie “majalugude” lehelt).

MTÜ Ühendus Weissenstein

registrikood 80195584

a/a EE051010220034484019

yhendus@weissenstein.ee

Kestlik maailmavaade

Wabakohviku eripära on lisaks toidule oma sihtgrupiga ühise, kestliku ehk rohelise maailmaate jagamine ning selle järgimine erinevates valdkondades:

Toit: pakume peamiselt taimetoitu, ostes toorainet võimalikult palju kohalikelt talunikelt. Kohvi valmistame mahedast fair-trade  Puro kohviubadest.

puhastusvahendid: kasutame loodussõbralikke puhastusvahendeid

ehitus- ja viimistlusmaterjalid: keskkonnasõbralikud, traditsioonilised (lubikrohv, savikrohv, paberkrohv, põhuplaadid, lubivärv, munaõlitempera, linaõlivärv, linaõli ja mesilasvaha), ajalooliste uste, liistude jm materjali taaskasutus, puit.

miljööväärtuste hindamine: ajalooliste detailide taastamine, ajaloolise info kogumine ja väljapanek

jäätmekäitlus: sorteerimine – kohvikul on üldjäätmete konteiner, paber ja papp ning pakendid viiakse linnas asuvatesse vastavatesse konteineritesse, biojäätmed kompostitakse.

taaskasutus: taaskasutuses ja osaliselt ennistatud mööbel, ehitusmaterjali taaskasutus, taaskasutuses kööginõud

energiapoliitika: roheline energiapakett, LED valgustid, edaspidi vähesel määral päikeseenergia kasutamine hoovivalgustuseks),

plastiku vältimine: ühekordseid plastiknõusid ei kasuta üldse, hinnasoodustus oma nõudega kliendile (30% hinnast), kilesse midagi ei pakita (v.a. piparkoogitainas, kui ei leia muud kliendisõbralikku lahendust :))

transport: toidu transport CNG sõidukiga (looduslik surugaas, bensiini- ja diislikütusest oluliselt keskkonnasõbralikum)

muu: vabatahtlike toetamine (soodsam ruumirent, P.A.I. kasutamine), taaskasutuses jalgrataste rent (welopark)